Zmiana przeznaczenia części terenów zielonych- wyjaśnienie RN

W związku z nerwową reakcją niektórych mieszkańców osiedla na zmiany przeznaczenia części terenów zielonych, uprzejmie prosimy o zapoznanie się z poniższymi wyjaśnieniami:

 

1.Rada Nadzorcza podjęła decyzję nie o rozszerzeniu placu zabaw, ale o oddzieleniu części terenów zielonych z przeznaczeniem rekreacyjno-sportowym, pozostawiając część terenu (bliżej stacji trafo) na wybieg dla psów. W ten sposób wszystkie grupy mieszkańców mają dedykowaną część wspólnych terenów zielonych:

 

  1. Place zabaw przeznaczone są dla małych dzieci.
  2. Teren rekreacyjno-sportowy, ze stołem do ping-ponga, stolikiem szachowym, ławkami i urządzeniami sportowymi ma służyć starszym dzieciom, dorosłym , w tym osobom starszym, które mogą odpocząć na ławce i porozmawiać ze znajomymi.
  3. Wybieg dla psów, na zmniejszonej powierzchni, ale pozwalający na załatwienie ich podstawowych potrzeb i krótki spacer ( przy okazji przypominamy o smyczy). Poza centralnym terenem osiedla istnieje wiele miejsc, gdzie psy mogą się wybiegać bez ograniczeń.

 

Zamiarem RN nie było ograniczanie czyichkolwiek praw i swobód, a jedynie uwzględnienie potrzeb wszystkich grup mieszkańców. Ze względów finansowych wybraliśmy najtańsze tablice informacyjne ( obok siłowni zewnętrznej jest tam- zbędny- zapis o  placu zabaw ).

Ze względów estetycznych i finansowych poza placami dla małych dzieci zrezygnowaliśmy z ogradzania poszczególnych terenów, licząc na zrozumienie i wzajemną życzliwość .

  1. Ograniczenia terenu, na który wyprowadzane są psy nie było spowodowane chęcią utrudniania życia właścicielom zwierząt, ale troską o zdrowie mieszkańców w różnym wieku i różnym stanie zdrowia. Wiadomo, że nie ma możliwości wydzielenia „kącika WC”, pies musi załatwić gdzieś swoje potrzeby, ale psie odchody, nawet częściowo zebrane są uciążliwe dla ludzi i roślin, stąd potrzeba (zwłaszcza przy dużej ilości psów) ograniczenia zanieczyszczanego terenu. Oto kilka argumentów:

 

  1. a) odchody psów mogą zawierać bakterie i wirusy w tym E. coli, Salmonellę i pasożyty, które mogą być na obuwiu przenoszone do domu. Dla dzieci siadających na trawie, wykonujących przewroty i „gwiazdy” istnieje bezpośrednie zagrożenie.
  2. b) nieprzyjemny zapach wiąże się również z zagrożeniem sanitarnym : wysuszony mocz i kał może uwalniać do powietrza alergeny, zaostrzając problemy z oddychaniem u podatnych osób , szczególnie dla osób astmą lub alergiami, a także małych dzieci i osób starszych.
  3. c) psi mocz ma kwaśny odczyn ,zawiera amoniak o dużym stężeniu oraz stężony azot. Przy dużej ilości psów następuje niszczenie młodych roślin.

 

Doceniając znaczenie czworonożnych przyjaciół dla wielu osób, uznając szczególne miejsce jakie zajmują w naszym otoczeniu psy, liczymy jednocześnie, że codzienna dogoterapia, z jakiej macie Państwo możliwość codziennie korzystać, pomoże opanować negatywne emocje i ułatwi otwarcie na potrzeby innych. Z góry dziękujemy za zrozumienie.

 

Z poważaniem

Rada Nadzorcza